18000 Ft 15000 Ft
Az 1800-as évek közepén készült Hunfalvy Jánosnak, a kor kiemelkedő földrajztudósának Magyarország és Erdély eredeti képekben című munkája.
Köteteit a nürnbergi Ludwig Rohbock acélmetszetei, tehát az akkor élenjárónak számító technikával készült illusztrációk gazdagították.
1 in stock
E mű Budát és Pestet bemutató anyagából készült ez a válogatás, melyben feltűnnek a reformkor erőfeszítései közepette született és a mai városképet is meghatározó olyan alkotások, mint a Nemzeti Múzeum épülete vagy a Lánchíd, de felidéződik a már elpusztult klasszicista palotasor a Duna partján és a régi budai vár vagy a Rácváros hangulata is.
A kiadvány megkímélt, szép állapotú gyűjtői darab, 1988-ban készült a Múzsák Közművelődési Kiadó gondozásában, és 16 A/5 méretű különálló metszetet tartalmaz.
Ludwig Rohbock
(Nürnberg, 1824. március 30. – München, 1893. január 12.)
Német rajzművész és acélmetsző.
A keresztségben a Balthasar Josef Ludwig neveket kapta. Soha nem nősült meg. Kezdetben acélmetszőként, festőként, tájkép-rajzolóként dolgozott Nürnbergben, majd 1888-ban egy betegség miatt Münchenbe költözött és ott tevékenykedett tovább festőként.
Sokat utazott Németországban, Ausztriában. Svájcban, Magyarországon és Erdélyben, és ennek során rengeteget rajzolt. Rajzaiból később acélmetszeteket készített.
1855 körül dunai látképek sorozatát készítette. 1856 és 1863 között Magyarországot utazta be, tartózkodása során nevezetesebb tájakat és építményeket örökített meg számtalan metszeten és akvarellen. Rajzairól német mesterek acélmetszeteket készítettek.
Hunfalvy János
Szepes vármegyei szász családban született, eredeti neve Johann Hunsdorfer. Tanulmányait Késmárkon, Miskolcon és Eperjesen végezte, majd Berlinben és Tübingenben járt egyetemre.
1846-ban a statisztika és történelem tanára lett a késmárki líceumban, de a szabadságharcban való részvétele miatt állásától megfosztották és börtönbe zárták.
Onnan kiszabadulva Pestre költözött, s mint nevelő és író kereste kenyerét, így például szerkesztette Greguss Ágosttal a Család Lapját; míg 1866-ban Pálffy Móric felszólítására a királyi József műegyetem tanára lett; 1870-ben a Pesti Egyetemen (az Eötvös Loránd Tudományegyetem elődje) alapított földrajzi tanszékre nevezték ki, melyet haláláig nagy buzgalommal töltött be.
Időközben többször utazott külföldön, a magyar kormány küldötteként részt vett a Hágában, Szentpéterváron, Párizsban, Londonban, Velencében és Rómában tartott nemzetközi statisztikai és földrajzi kongresszusokon, valamint a világkiállításokon is.
Itthon tevékeny részt vett a Magyar Földrajzi Társaság működésében, melynek 1872-es megalapításától kezdve elnöke volt, továbbá a Magyar Tudományos Akadémián, a közoktatásügyi tanácsban és a fővárosi képviselő-testületben.
Nagy érdemeiért számos tudós társaság választotta tiszteleti tagjává s több érdemrendet kapott s a főváros már életében Hunfalvy utcának keresztelte el azt az utcát, ahol lakóháza állt.
Rokonszenves egyéniségén kívül körülbelül 50 kötetre tehető munkáinak s tömérdek értekezéseinek száma, melyek nagy hírnevet szereztek számára, s ennek köszönhetően minden körben vezéralaknak tartották.
Ezenkívül írt számos tankönyvet, röpiratot, valamint szerkesztette Keleti Károllyal az Akadémia nemzetgazdasági és statisztikai közleményeit.
Ő bocsátotta közzé és adta ki németül is Magyar László afrikai útleírásait, akit az utazásai alatt folyton támogatott és buzdított.
Dimensions | 148 × 210 cm |
---|
You must be logged in to post a review.
Reviews
There are no reviews yet.